ArkaPlan

26-30 Haziran Özel Güvenlik Günü ve Haftası Basın Toplantısı Düzenlendi

Güvenlik-İş Sendikamız, ‘26-30 Haziran Özel Güvenlik Günü ve Haftası' dolayısıyla basın toplantısı gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen basın toplantısına Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI, Genel Başkan Yardımcılarımız Ahmet DURCUK, Galip Bektaş GÜVENÇ ve Fevzi KARATAŞ ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Gerçekleştirilen basın toplantısında; özel güvenlik görevlilerinin çalışma hayatı ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuldu.

Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI açıklamalarında; 

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'un kabul edildiği 26 Haziran 2004'ü milat kabul ettiklerini aktaran Çağırıcı, 4 yıldır 26 Haziran'ı "Özel Güvenlik Günü" ve o haftayı da ‘’Özel Güvenlik Haftası’’ olarak kutladıklarını söyledi.

Güvenlik-İş Sendikası olarak "Özel Güvenlik Her Yerde Görmezden Gelme" sloganıyla özel güvenlik görevlilerinin toplumdaki farkındalığına ve saygınlığına dikkati çekmek istediklerini ifade eden Çağırıcı, 26-30 Haziran Özel Güvenlik Günü ve Haftası dolayısı ile Tek Tip kıyafet, Kamu spotu ve billboard çalışmasının İçişleri bakanlığı ile koordineli çalışarak hayata geçirildiğini belirtti.

Ankara başta olmak üzere İstanbul ve tüm yurtta şehrin en işlek cadde ve sokaklarında özel güvenlik haftası etkinliği kapsamında Billboardlarda özel güvenlik görevlilerinin  farkındalığını ve önemini belirttiklerini söyleyen Çağırıcı özel güvenliğin her yer olduğunu hissettirildiğini söyledi.

ÇAĞIRICI konuşmasının devamında,

Özel güvenlik görevlilerinin koronavirüs salgını sürecinde hastaneler, yurtlar, havalimanları başta olmak üzere birçok kritik noktada görev yaptığına dikkati çekerek birçok özel güvenlik görevlisinin bu hastalığa yakalandığını ve 4 meslektaşımızın ise koronavirüs nedeni ile vefat ettiğini belirten ÇAĞIRICI, böyle zor bir dönemde bile canını düşünmeden görevini layıkıyla yapan özel güvenlik görevlilerine ‘Gizli Kahramanlar’ ifadesini kullandı.

Özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları ve çalışma koşullarının müstakil bir kanunla belirlenmesi gerektiğini ifade eden Çağırıcı, bu kapsamda yıpranma hakkı, ödüllendirme, şehitlik ve gazilik taleplerinin de karşılanmasını istedi.

ÇAĞIRICI, ‘’İçişleri Bakanlığımızın Projesi olan KAAN Projesi şuan 31 İlde uygulamaya geçti. Uygulanan İl ve iş yerlerinde özel güvenlik görevlileri yaşamış olduğu tüm olumsuzlukları aplikasyon Whatsaap uygulaması üzerinden polisimize haber veriyor ve olaylara anında müdahale edilebiliyor. Bu projenin EGM verilerine göre başarı oranı yüzde 80. Özel güvenlik görevlilerinin görev yaptığı yerlerde suç oranı azaldı’’ ifadelerini kullandı.

-KİT’lere Kadro Hakkının Takipçisiyiz-

KİT’lerde çalışan özel güvenlik görevlileri ve tüm işçilerin taşeron sistemden kadroya geçişte ayrım yapılarak kadro verilmemesini kabul edilemeyeceğini belirten ÇAĞIRICI, KİT’lerde çalışan arkadaşlarımızın kadro haklarının analarının ak sütü gibi helal olduğunu ve kadro hakkının takipçisi olacağını söyledi.

- "Kıdem tazminatı hakkının geriye götürülmesini kabul etmeyeceğiz"

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi kapsamında kıdem tazminatıyla ilgili yapılması planlanan düzenlemeye de değinen Çağırıcı, basına yansıyan sistemin çalışanların lehine olmadığını söyledi.

Kıdem tazminatını alamayan çalışanlarla ilgili düzenleme yapılabileceğini ifade eden Çağırıcı, buna karşın kıdem tazminatını düzenli alanların hak ve koşullarını geriye götürecek adımları kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Kıdem tazminatının toplumun geniş bir kesimini ilgilendirdiğine dikkati çeken Çağırıcı, son bir haftadır Türkiye’nin dört bir yanından kendisine ulaşan üyelerinin yeni sistemle ilgili kaygı ve çekincelerini dile getirdiğini kaydetti.

Çağırıcı, özel güvenlik görevlilerine gösterdiği ilgi ve verdiği desteklerden dolayı İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya ile BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici’ye teşekkür etti.

ÖZEL GÜVENLİK HER YERDE..

Haberdar Ol
Sosyal Medya

Copyright © 2020 | Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım