ArkaPlan

Genel Başkanımız Madencilerle Yeraltında İftar Yaptı

Güvenlik - İş

Türk-İş Genel Başkanımız Ergün ATALAY, Nallıhan ilçesi Çayırhan Mahallesi'nde faaliyetini sürdüren, özel sektöre ait maden ocağında işçilerle iftar yaptı. İftar programına Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin AKÇUL, TES-İŞ Genel Başkanı Ersin AKMA ve Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI da eşlik etti.

Madencilerle aynı masada orucunu açan Atalay, burada yaptığı açıklamada, maden işçilerinin hangi zorluklar altında iftar yaptığını kamuoyuna göstermek için yerin 600 metre altında böyle bir programı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ramazanın başında kağıt toplayıcılarla, ortasında emeklilerle ve bugün de madencilerle iftar yaptığını belirten Atalay, "Görevim toplumun sıkıntılarını ülke gündemine taşımaktır. Bunlarla ilgili ülkeyi idare edenlerden çözüm bulmalarını istemektir. Ben yasama, yürütme ve yargı değilim. Madencilerin evlerinden getirdikleri yiyeceklerle iftar yaptık. Otellerde de bu iftarlar olur ama benim görevim iftarı işçilerle birlikte yapmaktır" diye konuştu.

Kıdem tazminatı konusuna da değinen Atalay, sendikalar olarak kıdem tazminatının mevcut durumundan memnun olduklarını dile getirdi.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili de konuşan Atalay: "BES ile zorla tasarruf yaptırılıyor. Bu şekilde yapılan çalışmayı kabul etmiyoruz. İşçiler aldıkları 2 bin 500 lira ile nasıl tasarruf yapacak? Sistemi kursunlar, işçileri serbest bıraksınlar, isteyen, hoşuna giden yapsın. Tasarruf gönüllü olur, emrivaki olmaz. Bizim gönül rızamızın dışında maaşımdan kesmesinler. Asgari ücretin tasarrufu olmaz. Bunu getirenler kendileri asgari ücret ile tasarrufu denesinler eğer oluyorsa sistemi aktif hale getirsinler "dedi.

Sendikamız Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI yaptığı açıklamada: "Bu akşam iftar soframız çok anlamlıydı, TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay ile birlikte yerin 600 metre altında Maden İşçilerimiz ile iftar yaptık. Bir avuç kömür için can vermek nedir, bugün yaşayarak anladık, kazandıkları para ve alınterleri çok kutsal ..Rabbim tüm emekçilerimizin yardımcısı olsun.." dedi.

Haberdar Ol
Sosyal Medya

Copyright © 2020 | Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım