ArkaPlan

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Toplantısını Gerçekleştirdi

Güvenlik - İş

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki üçüncü toplantısını TÜRK-İŞ Genel Merkezi'nde gerçekleştirdi.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER başkanlığında toplanan heyette TİSK adına Genel Sekreter Akansel KOÇ yer alırken TÜRK-İŞ adına Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT ve komisyonda ilk kez asgari ücretli çalışan güvenlik görevlisi kadın üyemiz Gülden GÖRMEZ'de yer aldı. Gerçekleştirilen toplantıda Güvenlik-İş Sendikamız Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI hazır bulundu.

Toplantı öncesinde Genel Başkan ATALAY basın açıklamasında bulundu. ATALAY, komisyonun iki haftadır yoğun bir çalışma yaptığını dile getirdi. 8 milyon insanı ilgilendiren bir rakamın belirlenmesine yönelik komisyonun gayret gösterdiğini ifade eden ATALAY, "Biz yasama, yürütme veya yargı değiliz. Biz asgari ücretin az olduğunu ve bununla geçinmenin zor olduğunu ifade ediyoruz. Eğer makul, mantıklı, kabul edilebilir bir rakam olursa bununla ilgili kamuoyu mutlu olur, asgari ücretli ve bizler mutlu oluruz, altına imza atarız. Ama kabul edilebilir bir rakam olmazsa bugüne kadar 44 senede üç defa anlaşmayı imzaladık, arzum hükümet, işveren ve işçi birlikte imzalayalım. İyi bir rakam olursa arkadaşlarıma imzalaması noktasında talimat vereceğim. Ama açıkladığım rakam olmuyorsa imzalamama noktasında kamuoyunda açıkladık. Biz bu oyunda olmayız" şeklinde konuştu.

Toplantıda, TÜİK bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaştı. TÜİK, asgari ücreti "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak önerdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde 6 Aralık'ta yapmış, ikinci toplantısını 13 Aralık'ta TİSK'de gerçekleştirmişti.

Haberdar Ol
Sosyal Medya

Copyright © 2021 | Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım