ArkaPlan

Haksızlığa Dur Demek İçin Sahaya İndik. ' One Mınute Loomis'

Güvenlik - İş

Kurulduğu ilk günden itibaren çalışanın, emeğin yanında olan Güvenlik-İş Sendikamız, haksızlığa-hukuksuzluğa dur demek için bir kez daha sahaya indi.

Dünyanın birçok ülkesi ile birlikte ülkemizde faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerden olan Loomis Güvenlik Şirketinde başardığımız örgütlenme çalışmalarından sonra Loomis Güvenlik Şirketinin işten çıkarma hareketi, yetkiye itiraz ve yaşanan olumsuz çalışma koşullarına karşı Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ'in ve UNI Global Union (Uni Küresel Sendika) desteği ile İstanbul Yenibosna'da basın açıklaması yaptık ve sesimizi kamuoyuna duyurduk. Aynı anda İsveç Taşıma İşçileri Sendikası da ortak basın açıklamasını İsveç basınına yaptı.

Yoğun katılımla gerçekleşen basın bildirimizi Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar okudu. Uyar, Loomis firmasının çalışanlarına karşı yaptığı ahlaksızlıkları el birliği ile durduracağız. Bizim bir tek derdimiz var, ürettiğimizin emeğimizin karşılığını almak. Bunu da yasaların bizlere verdiği haklar çerçevesinde yapmaya çalışıyoruz. Amacımız işverenin kazancına göz dikmek, onu batırmak değildir. Çalışanlara düşen payı adaletli bir şekilde almaktır. Burada Loomis firmasının personeline karşı uyguladığı davranışlar artık bizleri bu eylemi yapmaya mecbur bırakmıştır. Bizler TÜRK-İŞ olarak üye Sendikalarımız olarak yabancı sermayeye asla düşman değiliz. Ülkemizin kalkınması için yatırım yapan tüm firmaların başımız üstünde yeri vardır. Bizi üzen şudur, Dünya'nın birçok Ülkesinde örgütlülüğe karşı olmayan LOOMİS firması, neden Türkiye'de Sendikal faaliyetleri dışlıyor. Çalışanlarını Güvenlik-İş üyesi olmaktan zorla çıkarmaya çalışıyor. Üstelik Güvenlik-iş Sendikasının bağlı bulunduğu Uni Global Union ile Loomis firmasının küresel bazda imzaladığı Global Sözleşmede sendikal hakların karşılıklı korunacağı açıkça belirtilmiş olmasına rağmen bu eylemi durdurmuyorlar. Seslenmek istiyorum LOOMİS şirketinin İstanbul'daki yetkililerine neden sendikal harekete karşısınız, çalışanlarınızın neden sendikalı olmasını istemiyorsunuz. Asla ve asla haklı mücadelemize engel olamayacaksınız. Loomis'in Türk yöneticileri duysunlar Güvenlik – İş Sendikamızın burada üye yapmasını, yetkili olmasını engellemeyeceksiniz. Buna gücünüz yetmeyecek. Canımızı dişimize katarak gece gündüz sizin firmanızın kalkınması için çalışır iken bu engel niye. Yasalara neden karşı geliyorsunuz. Anayasal hakkımız olan Sendikalı olmak suçmudur? İsveç Ulaştırma İşçileri Sendikasıda şu anda bizlerle eş zamanda basın açıklaması yapmaktadır. Loomis firmasının yöneticileri, yetkilileri duyun bizi, sizlerde bizim gibi 4857 sayılı kanuna tabi olarak çalışıyorsunuz sizde bizim gibi işçisiniz neden bize ihanet ediyorsunuz.

Türk- İş, Türkiye'nin en büyük emek hareketedir. Mazlumun, emekçinin yanında olmaya devam edeceğiz. Loomis firması yanlış yapmaktadır, yanlıştan dönün diyoruz. Kanunların bizlere verdiği yetkiler çerçevesinde mücadelemiz sonuna kadar sürecektir. Zafer İnanlarındır, Zafer bizimdir, bizim olacaktır.

Basın açıklamamız üyelerimizin, Loomis çalışanlarının sloganları ile son buldu. UNI Global Union adına Özel Güvenlik ve Temizlik Sektör Başkanı Eddy Stam ve İsveç Taşıma İşçileri Sendikası Genel Başkanı Peter Lövkvist tarafından yapılan ortak bildiride de dünyanın her yerinde Loomis firmasında örgütlü Uni üyesi sendikalar Türkiye'deki arkadaşlarımızın yanında olduklarını ve gerekirse meydana inmekten çekinmeyeceklerini bildirdiler. Tüm dünya genelindeki sınıf bilincine inanan kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

Güvenlik-İş olarak basın açıklamamıza Genel Merkez Yöneticilerimiz Caner YILMAZ, Ünal KESKİN, İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Ramazan PALAK ve Şube Yönetimi, İstanbul Avrupa Yakası Şube Başkanı Kenan KARABULUT ve Şube Yöneticileri, Türk Metal Sendikası İstanbul Şube Başkanı Murat Salar, Koop-İş İstanbul şube Başkanı Aziz Hacısalihoğlu, Belediye-İş İstanbul Şube Başkanı Sezai Akyürek, Türk Sağlık-İş İstanbul Şube Başkanı Nedime Mutlu YILDIRIM, Hukuk Müşavirliğimiz Levent ATABAY ve üyelerimizle birlikte katılmış olup, Basın açıklamamıza destek veren TÜRK-İŞ 1. Bölge Başkanımız Sayın Adnan Uyar ve TÜRK-İŞ'e bağlı Şube Başkanlarımıza ve değerli basın mensuplarına ve tüm emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

Güvenlik-İş ,Haksızlığa Uğrayan Çalışanların Yanında Olmaya Devam Edecek !

Haberdar Ol
Sosyal Medya

Copyright © 2020 | Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım