ArkaPlan

Sendikamız ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’ Gününde Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Sendikamız, ’24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı' dolayısıyla basın toplantısı gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen basın toplantısına Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI, Genel Başkan Yardımcılarımız Ahmet DURCUK, Galip Bektaş GÜVENÇ ve Fevzi KARATAŞ ile çok sayıda gazeteci ve basın mensubu katıldı.

Basın emekçilerini onurlandırmak ve teşekkür etmek amacıyla düzenlenen organizasyonda 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Günü kutlandı ve özel güvenlik görevlilerinin çalışma hayatı ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuldu.

Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI açıklamalarında;

‘’Basınımızın Değerli Emekçileri
Van’da -20 derecede havalimanlarında hava sahamızı koruyan, Antalya’da 50 derece sıcaklıkta nöbet tutan, Diyarbakır’da hastanede şiddete uğrayan, Samsunda kız yurdunda evlatlarımızı korurken darp edilen, Trabzon’da geçim sıkıntısıyla geçinmeye çalışan, İzmir’de AVM’lerde egzoz gazi soluyan, İstanbul’da mezarlıklarda vefat eden değerlerimizi koruyan, kısacası hayatımızın her anında ve her yerde olan özel güvenlik görevlilerinin tüm basın emekçilerine selamları var.

Güvenlik-İş Sendikamız 2011 yılında kurulmuş olup 19 No’lu Güvenlik ve Savunma İşkolundadır. Kuruluşundan itibaren farkındalık ortaya koyan ve yöneticilerinin özel güvenlik görevlisi olduğu bu anlamlı mesleğin içinden gelen tek sendikadır.

Sendikamız UNI GLOBAL UNION (Uluslararası Küresel Sendikalar Birliği) üyesi olup özel güvenlik görevlilerinin sesini uluslararası düzeye çıkarmıştır.

Sendikamız Ülkemizde işçilerin sigortası konumunda olan TÜRK-İŞ Konfederasyonun üyesidir.

Değerli dostlar..

Sizler ve Özel Güvenlik Görevlileri benzer bir çok özelliği taşıyorsunuz..

Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. 112. Yıl dönümündeyiz, Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve günümüzde ise çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olmuştur.

Basın hürriyeti içinde görevlerini yerine getiren siz değerli basın mensubu arkadaşlarımız, özgürlüklerin ilerlemesi ve kamuoyu oluşumunda büyük bir güce sahiptir. Her alanda hedeflenen başarıya ulaşmasında ve bu başarının ülkemiz çıkarları doğrultusunda olumlu yönde yansımasına, basın mensubu arkadaşlarımızın gösterdikleri duyarlılık ve bu konuda yaptıkları başarılı çalışmalar büyük katkı sağlamaktadır.

Basın demokrasinin güvencesidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün “Basın, milletin müşterek sesidir” sözüne uygun bir şekilde halkın sesi olmak için çabalayan gazeteciler siz değerli dostlarım , 15 Temmuz Hain İşgal Darbe girişiminde iletişimin ve basının gücünün ne kadar önemli olduğuna hepimiz şahit olduk, basın mensuplarımızın milli ve yerli duruşunun halkımıza, ülkemize ve tüm dünya’ya yansımasını hep beraber gördük.

Değerli Basın Emekçileri

Yeni tip korona virüs salgını, Kovid 19 ilk görülmeye başlandığı günden itibaren bütün dünyanın gündeminde yer almaya devam ediyor. İlk günlerde vatandaşların hakkında çok az bilgiye sahip olduğu Kovid-19 virüsü için en büyük sorumluluk ise medya kurumları ve iletişim araçlarına düştüğü apaçık görülmüştür.

Bilim Kurulumuzun açıklamalarının öncelikli haber kaynağı olarak görmesi ve resmî kurumların çalışmalarını aktarma hususunda da önemli bir görev yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Özellikle sosyal medya platformlarında korona virüs ile ilgili asılsız birçok görsel ve paylaşımın yapıldığı dönemde basın mensubu arkadaşlarımız kamuoyunu doğru bilgilendirmişlerdir. Vatandaşlarımızı doğru bilgiye bilinçlenmeye ve özellikle bu pandemi döneminde gösterdikleri üstün gayret ve başarılarından dolayı tüm gazeteci ve basın mensubu arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilerek şükranlarımı sunuyorum.

‘GÜVENLİKÇİ’ değil özel güvenlik görevlisi

Bizler birer özel güvenlik görevlisi olarak hayatın her alanında yanı başınızda olan 7/24 devletinin emrinde ve milletinin hizmetinde olan pandemi döneminde ve halen de tehlikenin belki de ilk temas noktasında duran; pek çok olayda ilk önlemleri alarak, ilk uyarıları yaparak yeri geldiğinde de yetkisi dahilinde müdahale ederek can güvenliği ve asayişin sağlanmasına katkı sağlayan, hayatlar kurtaran, hatta bazen bir faciayı önleyen Özel Güvenlik Görevlilerimize de pandemi döneminde büyük gayret içerisinde olmuşlardır.

Bu salgın sürecinde hastaneler, yurtlar, havalimanları, Ptt’ler başta olmak üzere birçok kritik noktada görev yapan ve birçok özel güvenlik görevlisinin bu hastalığa yakalandığını ve 4 meslektaşımızın ise korona virüs nedeni ile vefat ettiğini belirtmek isterim. Böyle zor bir dönemde bile canını düşünmeden görevini layıkıyla yapan vatandaşlarımızın sağlığı için kendi sağlığını hiçe sayan özel güvenlik görevlilerini ben ‘Gizli Kahramanlar’ olarak nitelendiriyorum.

Değerli Basın Mensupları,

Sizler Değerlisiniz, özel güvenlik görevlilerinin değerli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz, 26 Haziran’da Özel Güvenlik Günü ve Haftasıydı , böyle özel günler çok önemlidir, sizler bizlerin üyelerimizle ve kamuoyuyla gönül köprüsü ilişkisini kuruyorsunuz, sizler olmazsanız eğer, inanın bizler öksüz oluruz..

Ülkemizde şu an 1.700 bin sertifika sahibi ve 335.635 kişinin aktif olarak 99 bin noktada görevi başında özel güvenlik görevlisi mevcuttur.

İçişleri Bakanlığımızın Projesi olan KAAN Projesi şuan 31 İlde uygulamaya geçti. Uygulanan İl ve iş yerlerinde özel güvenlik görevlileri yaşamış olduğu tüm olumsuzlukları aplikasyon uygulaması üzerinden polisimize haber veriyor ve olaylara anında müdahale edilebiliyor. Bu projenin EGM verilerine göre başarı oranı yüzde 80 özel güvenlik görevlilerinin görev yaptığı yerlerde suç oranı azaldığını görüyoruz.

Havalimanlarında hastanelerde üniversitelerde ve en kritik noktalarda görev yapan özel güvenlik görevlileri her geçen gün farkındalığının biraz daha arttığını görüyoruz.

Sendika olarak tek gayemiz tüm özel güvenlik işçilerinin sesi olmak.

İçişleri Bakanlığımız ile beraber yürüttüğümüz ve İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan kamuda çalışan özel güvenlik görevlisi meslektaşlarımızın Tek Tip kıyafeti tüm meslektaşlarımız için olumlu ve sevinç kaynağı olmuş ve Sendika olarak bizleri de ziyadesi ile mutlu etmiştir.

Bir başka projemiz olan ve İçişleri bakanlığımız koordinesinde Emniyet Genel Müdürlüğümüz ve Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığımızla beraber yürüttüğümüz özel güvenlik mesleğinin saygınlığında ve farkındalığında büyük bir öneme sahip olacak olan kamu spot çalışmamız RTÜK tarafından onaylanarak tüm televizyon ve radyolarda kamu spotu olarak yayınlandığını belirtmek isterim.

Özel Güvenlik Görevlilerinin her zaman olumlu gelişmesinde katkısı olan ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ’ya tüm özel güvenlik görevlileri adına sizlerin de vasıtasıyla teşekkür ederim.

Güvenlik-İş Sendikası olarak, yürüttüğümüz projelerimiz neticesinde elde ettiğimiz başarı da bize inanan ve güvenen özel güvenlik emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

Değerli Basın Emekçileri

Örgütlü toplumun gücüne son dönemde hep beraber şahit olduk..

Kıdem Tazminatıma Dokunma Dedik, Müzakere ve Mücadele Ettik.

“Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adıyla kıdem tazminatı konusunda yapılmak istenen düzenlemelerle ilgili görüş ve endişelerimizi Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün ATALAY Cumhurbaşkanımıza detaylı bilgi vermiş ve kıdem tazminatı işçilerin en önemli güvencesi olduğunu belirtmiştir.

İşçinin yıllardır döktüğü terin, verdiği bir ömrün karşılığı olan Kıdem tazminatı konusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunmuş ''Kıdem tazminatı hususunda adil bir konuma getirmeden bu adımı bu şekliyle atmak adil değil, doğru değil" ifadelerini kullanmışlardır.

Başta Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ olmak üzere Kıdem Tazminatı konusuna açıklık getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'a ve işçinin haklarının geriye götürülmesine izin vermeyen, mücadele eden tüm emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

Başta kamuoyunu aydınlatan tüm dostlarımızın, çalışma yaşamı ve özel güvenlik görevlilerinin sesini duyuran basın mensuplarımızın bu özel gününü kutlar meslek hayatlarında başarılar dilerim. Bugün siz değerli basın mensubu arkadaşlarımıza her zaman gösterdiğiniz üstün çalışma gayretiniz ve özgürlüklerin ilerlemesi ve kamuoyu oluşumunda büyük katkılarınızdan dolayı bir aradayız, ülkemizde basınımızın örgütlü toplum halinde her bir basın çalışanının sendikalı olması da çok önemlidir.

Böylesine önemli bir görevi yerine getirmek için, mesai mefhumu gözetmeksizin yağmur çamur demeden sahada başlarına gelebilecek her türlü olumsuzluğa göğüs gererek yürekleri vatan aşkı ile çarpan yazılı ve görsel yayın kuruluşlarında görev alan tüm basın çalışanı arkadaşlarımın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayram’ı kutlu olsun, her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.’’ İfadelerini kullandı.

‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’ toplantıya katılan basın mensuplarına teşekkür plaketleri verilerek fotoğraf çekimi ile son buldu.

Haberdar Ol
Sosyal Medya

Copyright © 2020 | Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım